Múlt heti írásomban megemlítettem, hogy a házassági vagyonjogi szerződésekkel szemben egyre jobban szimpatizálok a bizalmi vagyonkezeléssel. De mit is takar ez az intézmény?
Azzal kezdeném, hogy a bizalmi vagyonkezelés nem egy varázseszköz, amivel eltüntetjük a házastársi közös vagyont és különvagyont csinálunk belőle. Sőt egy kicsit komplexebb, minthogy leszűkítsük kizárólag a házastársak viszonyára.
A bizalmi vagyonkezelés megoldást jelenthet ugyanis a teljes családi vagyon biztonságának megteremtésére, a generációváltás kérdéseire, továbbá az öröklési és házassági vagyonjogi kérdések szabályozására, valamint a vagyon jövőbeni sorsának az alakulásra.
A bizalmi vagyonkezelési szerződés előnye egy házasság megkötése előtt az, ha egy fél, aki a házasság létrejötte előtt bizalmi vagyonkezelésbe helyezi a meglévő különvagyonát (ez lehet ingó, ingatlan, céges tulajdon stb.) innentől kezdve védettnek tudhatja a házasság alatt keletkező esetleges követelésektől, mert az így elhelyezett vagyon semmiképpen sem minősíthető a felek közös vagyonának.
A válás esetén a vagyonkezelésben lévő vagyonelemek pl. cégtulajdon, vagy bérbeadott ingatlan, zökkenőmentesen hozhatnak további hozamokat. Nem függ ennek megléte az esetleges válás lefolyásától, időtartamától és eredményétől.
A házassági vagyonjogi szerződések csak a házasfelekre hatnak ki, a bizalmi vagyonkezelési szerződéssel azonban gyermekeink sorsára vonatkozóan is rendelkezhetünk.
Vegyük a legegyszerűbb példát. Valakinek előző házasságból is van gyermeke, illetve a jelenlegi házasságból van gyermeke, szabadon meghatározhatja, hogy gyermeki együtt vagy külön részesüljenek a vagyoni juttatásokból, ugyanis ennek szabályai – a másik házasfél beleszólása nélkül is – meghatározhatóak.
És ami nagyon fontos, az egy esetleges válás esetén a házasfelek bizalmi vagyonkezelési szerződéssel gondoskodhatnak a gyermekek vagyoni helyzetéről. Ez pedig úgy történik, hogy a részükre szánt vagyont közösen helyezik el egy vagyonkezelőnél, majd meghatározzák azt közösen, hogy a későbbiekben hogyan részesülhet a vagyonból, amit később egyik fél sem vitathat. A filmekből talán rémlik, hogy a gazdag apuka halála után a fiatal örökösök – akiknek csak megszületni volt nehéz – az általa létrehozott vagyonkezelőtől havi szinten kapják az apanázst és nem egyszerre szakad a nyakukba a teljes örökség.
És a legfontosabb: a bizalmi vagyonkezelési megállapodás további előnye, hogy védi a külön vagyon után keletkező hasznot is attól, hogy közös vagyonná váljon. Vegyünk például egy külön vagyonnak tekintendő lakást. Ez a házasság alatt is külön vagyonnak számít, de a bérbeadásából keletkező haszon már a közös vagyon része lesz. Amennyiben az ingatlan bizalmi vagyonkezelésben áll, a bérbeadásából keletkező haszon is a kezelt vagyon része – így az különvagyon – marad.
A fentiek csak kiragadott példák a bizalmi vagyonkezelés gyakorlati használatában, de erről az intézményről elmondható, hogy annyira rugalmas jogintézmény, ahol a felek fantáziára van bízva, hogy milyen megoldást kívánnak választani.