A témához videó is tartozik, a linket lejjebb találod!
Rengeteg céges Ügyfelem keresett meg már azzal a kéréssel, hogy vagy marketing célból, vagy hűséges partnereik között különböző ajándékokat akarnak szétosztani nyereménysorsolás útján.
Nyilvánvalóan joggal merül fel a kérdés, hogy szerencsejátéknak minősül-e az ilyen tevékenység, és szükséges-e engedély a lebonyolításához.
Ha a témához tartozó videó is érdekel kattints: https://bit.ly/cégesnyereményjátékok
Nem ördögtől való a kérdés, hiszen könnyen átléphetünk ilyen játékok szervezése során oda, hogy engedéllyel kell rendelkeznünk, vagy legalábbis be kell jelentenünk a hatósághoz.
A szerencsejáték egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy valaki pénzt fizet azért, hogy valamilyen játékban részt vegyen, és a részvétele során pénzt vagy egyéb dolgot nyerhet, mely nyeremény megszerzése nagyrészt a véletlenen múlik. Ezen fogalomból kiindulva, minden olyan játék nyereményakció, melynek során a részt vevő pénzért száll játékba engedélyköteles tevékenység.
Az úgynevezett céges nyereményjátékok valamilyen szinten hibrid tevékenységnek minősülnek, ugyanis nem kell hozzá engedély, de vagy be kell jelenteni a felügyeleti szervnek a lebonyolítást vagy bizonyos feltételek teljesülése esetén még azt sem. Ez a lehetőség többek között azért van, mivel viszonylag szűk körben történik, nem rendszeres mint pl.: egy lottójáték, de vegyünk is mindjárt egy-egy példát mindegyik esetre.
Abban az esetben, ha ajándéksorsolást hirdet egy cég akként, hogy a tőle bizonyos összegben terméket vásárlók kapnak pl.: egy sorsjegyet, amit majd kihúznak a sorsoláson, nem engedélyköteles, de előzetesen be kell jelenteni a hatósághoz.
Amennyiben egy ajándéksorsolással hirdeti meg a cég a nyereményakciót, úgy hogy nem kell bizonyos összegért terméket venni a szelvényért cserébe, akkor a részvételünk ingyenes azaz, az ilyen típusú nyereményjáték szervezéséhez nem kell engedély.
A hibát ebben az esetben azzal szokták elkövetni a cégek, hogy pl.: sms-ben kell valamilyen kódot beküldeni a részvételhez, mert akkor abban a pillanatban megszűnik az ingyenesség és máris engedélyköteles lesz a tevékenység.
Amennyiben egy cég az általa szervezett nyereményjátékban nem figyel az ilyen aprócska részletekre, akkor bizony súlyos pénzben mérhető bírság kifizetésére kötelezhető, és ez még csak a jobbik eset.
Van egy másik vonzata az ilyen eseteknek, főleg ha tiltott szerencsejátéknak minősíti a hatóság az adott nyereményjáték kezdeményezést, akkor a bírságon felül egy másik hatóság is kopogtathat a cégvezető ajtaján.