Éppen elémkerült az irodában az egyik ilyen ügy, így úgy érzem, hogy hasznos lehet sokak számára tisztábban látni ezzel kapcsolatban.
Nem szép jogilag a cím, azonban az építőipari kivitelezések hétköznapi velejárója a garanciális visszatartás intézménye, melyet az elvégzett munka minőségének garanciájaként akár évekig is fenntarthatnak.
Ez eddig rendben is van, de mi történik bármelyik szerződő fél felszámolása vagy fizetésképtelensége esetén? Milyen visszaélések lehetségesek ezen intézmény kapcsán?
Mi is ez az intézmény?
Garanciális visszatartásnak azt a pénzösszeget hívják, amit a megrendelő a kivitelező végszámlájából átadás-átvétel során nem fizet ki, a jótállás – hétköznapi nyelvben garancia – biztosítékaként. A szerződésben kikötött időszak leteltekor a garanciális visszatartás összege a kivitelezőt illeti meg akkor, ha azt a megrendelő az esetleges hibás teljesítés miatt nem használta fel.
Ha a kivitelező cég kerül felszámolási eljárás alá, akkor az építtető a visszatartott pénzösszegből elvégeztetheti a felmerülő garanciális javításokat. Viszont ha nem tudja igazolni, hogy a hibás teljesítésre kiküszöbölésére használta, akkor annak összegét át kell adnia a kivitelező felszámoló biztosának. Ez az egyszerűbb eset.
Mi történik akkor, ha a beruházó cég kerül felszámolás alá? Ebben az esetben abban a pillanatban esedékes lesz a garanciális visszatartásból származó díj kifizetése, amikor felszámolást jogerősen elrendelték, függetlenül a visszatartás eredeti időtartamától.
Ám a probléma ott kezdődik, hogy a vállalkozó követelése semmiféle elsőbbséget nem élvez a többi követeléshez képest, így az nagy valószínűséggel eltűnik a semmibe.
Szóval az én álláspontom szerint senkinek sem igazán garancia a visszatartás, a vállalkozónak különösen nem.
Én személy szerint jobb megoldásnak tartom a bankgaranciát, mert abban a megrendelő teljes egészében ki kell, hogy fizesse a kiszámlázott munkát, így a kivitelezőnek sokkal jobb a pozíciója. Erről egy másik írásban megosztom majd a gondolataimat.
De mint mindig, a kivitelezők szempontjából elsődleges fontosságú, hogy a megrendelő az elvégzett munkán ne tudjon fogást találni sem jogi, sem szakmai oldalról. Ehhez a lehető legtöbb mindent előzetesen rögzíteni kell.
Ehhez pedig jó szerződés szükséges. És itt nem az internetről letöltött sablonra gondolok. Bízzuk inkább szakemberre, nehogy ilyen esetben később az olcsóbb legyen a drágább.