Gyakorlatilag minden olyan baleset, ahol a testi épségünk egészségünk sérül. Eljárásjogilag a különbség abban rejlik, hogy adott baleseti sérülés büntetőjogi értelemben 8 napon belül gyógyuló vagy 8 napon túl gyógyuló sérülésnek minősül.
Első esetben szabálysértési eljárás indul, azaz gyakorlatilag ugyanúgy megindul az eljárás az okozóval szemben, csak kvázi közigazgatási eljáráshoz hasonlóan enyhébb elbírálás alá esik a cselekmény.
A második esetben büntetőeljárás indul az okozóval szemben, ami a nevéből adódóan más szabályok szerint zajlik és természetesen más szankció kiszabására kerül sor az elkövetővel szemben.
Természetesen létezik a közvetítői eljárás is az úgynevezett mediáció, ami tömören fogalmazva olyan vitarendezési eszköz, melynek legfőbb célja, hogy a felek a közöttük felmerült konfliktust békés úton, konszenzussal zárják le. Nyilvánvalóan a mediáció csak lehetőség és nem is minden esetben engedélyezi az ügyészség közlekedési balesetek esetén.
Nagy különbség van továbbá a baleseti kártérítés és sérelemdíj megítélésénél annak, hogy milyen súlyos sérülést szenvedtünk. Értelemszerűen ahogy a tegnapi írásomban is utaltam, a sérelemdíj, mint jogintézmény arra szolgál, hogy vagyoni elégtételt nyújtson.
Nyilván más megítélés alá esik egy kéztörés, illetve egy maradandó fogyatékossággal vagy súlyos egészség romlással járó baleseti sérülés.
De természetesen mindegyik esetre igaz, hogy vétlen félként jár a sérelemdíj illetve kártérítés.