Az objektív felelősség, mint felelősségi forma különböző jelentéssel bír az egyes jogi területeken, de egy dologban azonos, azaz objektív felelősség esetén felróhatóságtól, vétkességtől függetlenül, felelősséggel tartozunk egy adott eseményért.
A legegyszerűbb példája, gyorshajtásért – amíg a gyorshajtó kiléte ki nem derül – alapesetben a gépjármű üzembentartója a felelős. Ahogy minden autóvezető, amikor beül az autójába, az objektív felelősség alá esik, mert az autóvezetés fokozott veszéllyel járó tevékenység, azaz veszélyes üzem.
Aki ilyen tevékenységet folytat, annak feltétel nélkül meg kell térítenie az ebből eredő károkat még akkor is, ha nem vétkes. Csak akkor mentesülhet ez alól, ha bizonyítja, hogy a kárt elháríthatatlan körülmény okozta vagy nem az ő tevékenysége miatt következett be.
Tehát objektív felelősség magához a bekövetkezett káreseményhez, szabálysértéshez vagy szabályszegéshez kötődik, nem a konkrét személy tevékenységéhez.
Talán a legjobb példa erre, hogy egy adott cég könyvelése rendben van e vagy sem, magyarul a számvitel rendjét az adott cégen belül megtartják e vagy sem, a cég képviselője a felelős, függetlenül attól, hogy több személy munkálkodása okozta esetleg számviteli rend megsértését, alapesetben a cég vezetője viseli a szabályszegés ódiumát (Valamely cselekvés, elhatározás nyomán támadó ellenérzés, harag, gyűlölet. Magára vállalja az ódiumot: vállalja, hogy őt gyűlöljék, őt okolják, rá nehezteljenek vmi miatt; vminek az ódiuma: vminek gyűlöletet, haragot, ellenérzést keltő velejárója, következménye. Reá hárul az ódium, hiszen az ő személye az, aki az általa képviselt céget megjeleníti.
(Forrás: mek.oszk.hu)