A témához videó is tartozik melynek linkjét lejjebb lehet megtalálni!
Hol van egy-egy közösségi média felületen megjelenő posztban az a pont, ami már túlmutat a szabad véleménynyilvánítás keretein?
Többen meglepődnek, hogy jogi személyt, céget is lehet rágalmazni akként, hogy az büntetőjogi és magánjogi jogkövetkezményeket vonjon maga után. A válasz igen, ami abból adódik, hogy jó hírneve egy jogi személynek, cégnek is lehet, így a rágalmazás sértettje jogi személy is lehet.
Ráadásul az internetes fórumokon, közösségi oldalakon is el lehet követni – utóbbi esetben a bizonyítása is jóval könnyebb -, hiszen írásos bizonyíték van az elkövetésre, amely lementhető, így bizonyítékként felhasználható.
A témához tartozó videó: https://bit.ly/vörösvonal
A legdurvább az, hogy egy-egy “rágalmazó” sok esetben bele sem gondol mondatai következményeibe, pedig a rágalmazás vétsége akár szabadságvesztéssel is büntethető. Sőt, ha az elkövető aljas indokból vagy célból, nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva követi el a cselekményt, a büntetés is súlyosabb.
Több ilyen eset előfordult már a praxisomban, több általam képviselt cég esetében voltam már kénytelen eljárást indítani a cég jóhírnevének megsértése miatt, azzal, hogy a jóhírnév megsértése miatt, nem csupán büntetőeljárást indíthatunk, hanem polgári peres eljárásban sérelemdíjat is követelhetünk.
Mások becsületének, jó hírnevének megsértése tehát sokszor egy könnyelmű kijelentéssel is elkövethető, különösen akkor, ha ezt a kijelentést egy internetes fórumon tesszük. És ahogy említettem már, nem feltétlenül a büntetőjogi következményei lehetnek fájdalmasak a rágalmazásnak – bár nem hinném, hogy bárki szívesen áll vádlottként a bíróság előtt -, hanem az, amikor sérelemdíj igényt érvényesítenek a rágalmazás miatt, az bizony az okozott sérelemtől függően akár milliós tétel is lehet és bizony ki is kell fizetni.