Ha karácsony, akkor vásárlási láz. Azt gondolom nem szükséges senkinek bemutatnom, hogy a karácsony előtti időszak sajnos a vásárlás szellemében telik. A vásárlás történhet kereskedelmi egységekben vagy online, webshopokon keresztül. Online vásárlás esetében érdekes a szituáció, hiszen a termékkel “személyesen” nem találkozunk kvázi vakon vesszük meg.
Így könnyen előfordulhat, hogy a termék megérkezését követően megváltozik az álláspontunk, amint fizikailag szembesülünk vele az átvételkor. Nem feltétlen azért, mert hibás terméket kapunk vagy mert valaki hibázik. Simán előfordulhat, hogy élőben egyszerűen nem tetszik az a termék, ami a számítógép monitorán még tetszett. Nem kevés mém született már az ilyen esetekről.
Kérdés, hogy véd minket a jog azokban az esetekben, amikor rájövünk, hogy a termék amit rendeltünk hibás vagy nem tetszik, nem úgy néz ki, mint a webes felületen stb. A jog a fogyasztók érdekeit védve lehetőséget biztosít arra, hogy a termék kézhezvételétől számított 14 napon belül elállhatunk a vásárlástól. Az elállás azt jelenti, hogy a terméket visszaküldjük, a vételárat visszakapjuk. A szép az benne, hogy az elállást indokolni sem kell, magyarul senki nem vonhat minket kérdőre amiatt, hogy miért álltunk el a szerződéstől. Nem véletlenül mondják azt, hogy a 14 napos elállási jog az “online kereskedelem szent grálja”.
Természetesen vannak olyan – a jogszabály által külön nevesített – termékek, ahol nem gyakorolhatjuk az elállási jogot. pl.: romlandó termék, koncertjegyek, egyedi megrendelésre készült termékek stb., de mindazon termékek esetében, melyeket a jogszabály nem tesz kivételek közé teljes körűen gyakorolhatjuk az elállás jogát és jogszabály szerint csak fogyasztóként, azaz magánszemélyként tehetjük ezt, cégként nem.
Egyetlen egy dologra kell azonban nagyon figyelnünk. Amennyiben a 14 napos határidőből kicsúszunk, akkor elveszítjük az elálláshoz való jogunkat. És egy valamit ne felejtsünk el: a szabályozás és a 14 napos elállási jog csak az Európai Uniós webáruházakból rendelt termékekre vonatkozik. Ez persze nem jelenti azt, hogy EU-n kívüli webáruháznál nincs elállási lehetőség, de annak feltételeiről egyedileg kell tájékozódni a webáruház honlapján.